Az elmúlt két-három napban eléggé sok hír röppent fel a rendőrség átszervezésével kapcsolatban, és most, hogy már kicsit tisztul a kép (ha ugyan tényleg tisztul), ideje kicsit megvizsgálni a dolgokat. Az már biztos, hogy a Belügyminisztérium döntése szerint jogutód nélkül, és azonnali hatállyal megszüntetik a BRFK Szervezett Bűnözés Elleni Osztályát. Az érintettek - mintegy 420 fő - más kapitányságokon kapnak majd munkát. Nem is kérdés - még ha nem is beszélnek róla - hogy a dolog összefüggésben áll a Vizovczki-féle korrupciós botránnyal.
Amivel most szemben állunk, az gyakorlatilag a kollektív bűnösség elve. Akár szereti valaki a rendőrséget, mint intézményt, akár nem, beláthatja, hogy a legigazságtalanabb eljárás a történelemben mindig is ez a fajta elv volt. Csak azért meg,- és elítélni egy bizonyos csoportot, mert néhány tagja megkavarta azt a bizonyost, nos, ez egy demokráciában elfogadhatatlan. Pedig most éppen ez történik. Több, mint négyszáz emberre sütötték rá a bélyeget, és rúgták ki őket páros lábbal csak azért, mert egyes vezetőiknek és néhány társuknak volt némi vaj a fején. Normális körülmények közt a bűnösségről bíróságnak kell döntenie - ez valószínűleg itt sem fog elmaradni - de ennek ellenére már mindenkit elmeszeltek kivétel nélkül. Gyakorlatilag kimondták rájuk kimondatlanul is, hogy korrupt vagy, a rendszer felforgató és rohasztó eleme, és örülj, hogy egyáltalán állományi tag maradsz. És mindez miért történik? Mert az egyéni felelősség kivizsgálása, mondjuk ki, fárasztó, és az illetékeseknek talán kedve sincs hozzá. Szőrözni, motoszkálni, utána nézni, kihallgatni - ez túl macerás. Azon kotlani napokat-heteket, és rakosgatni a képzeletbeli puzzle-t, hogy most akkor tényleg 52 ember volt-e benne a szószban az egész osztályról, vagy a Béla főtörzs lesz az 53-ik, és ha igen, akkor még az Arankát is át kellene világítani - nos, ez túl fárasztó. Rúgjuk szét az egészet, és nincs vele több gond.
A legnagyobb baj az, hogy a rendőri szakma - akárcsak az igazságszolgáltatás más területei, a bírói, ügyvédi, ügyészi munka - meglehetősen specifikus foglalkozás. Ha végleg elege van az embernek az egészből, és leszerel, nos, akkor nincs másik belügy, nincs másik rendvédelmi szerv, ahová át lehet igazolni, mint egy focista. Ha az ember ért valami máshoz, még éppen elmehet buszsofőrnek, vagy burkolónak, de aki nem ért máshoz, és már rendőrként sem boldogul, abból nem lehet mind vagyonőr. Ezzel most nem sajnáltatni akarom a rendőröket, csak arra akarok rávilágítani, hogy aki nem tud mihez kezdeni - főleg már 40 év felett - az ezek után lehet, hogy egy dolgot fog tenni, mégpedig információkat fog átadni a "sötét oldalnak", és ebből megint csak az átlagpolgárnak lesz kára. Reméljük persze, hogy nem fognak így tenni, én nem akarom kollektívan előre bűnössé tenni őket, de az esély megvan rá, mert valamiből élni kell.
Személy szerint nem a rendőröket féltem, hanem hogy ebből a tömény katyvaszból hosszú távon megint csak az alvilág profitál majd, a jónép pedig szív, mint rendesen. Ha pedig már így állunk, van jó néhány kérdésem az érintettek felé, csak éppen a válaszokat nem tudom, pedig szeretném, úgyhogy talán segíthetnének.
- Ha ez az osztály megszűnik, ki veszi át a helyét? Talán csak nem a TEK egy külön egysége, ahogy azt pártállamokban szokás?
- Az átadás-átvétel biztosítását ki végzi majd?
- A folyamatban lévő nyomozati anyagok megismerése mennyi idejét viszi majd el az új állománynak, és eközben mennyi nyom és anyag évül, szalasztódik el?
A lényeg; hibás szakmai döntést hoztak, ezt nem tagadhatjuk. Ráadásul az osztály jogutód nélkül szűnik meg, szóval ezek után senki nem fog a szervezet bűnözéssel foglalkozni? (Kis malíciával most - ahogy már sokszor - újra elő lehetne állni a kérdéssel, miszerint így lesz rend 2 hét alatt?) Hogy pedig visszatérjek a fentebb emlegetett kollektív bűnösséghez, elég érdekes, hogy az NNI leváltott főnöke az ORFK-nál marad. Szóval csak a beosztott kollégák mennek mostantól vidékre dolgozni, ő továbbra is jó helyen lesz.
Ha pedig már itt tartunk: az egység megszüntetésének oka vajon nem lehet-e az, hogy egyes szálak túl messzire, túl magasra futnak, túl sok érdeket, túl sok egzisztenciát sértenek meg? Hiszen azt is nagyon jól tudjuk, hogy a belügyminiszternek is megvolt anno a maga nem kis balhéja olajügyekben. Éppen ezért most talán jobbnak látják, ha a szakértő nyomozókat elzavarják, hogy lojális emberek üljenek a helyükre. Odafent is jól tudják ugyanis, hogy amit az országgal, és főleg annak a vagyonával tesznek, örökké nem maradhat rejtve, és büntetlenül. Csak ha eleve olyan valaki "nyomoz", aki már az ő emberük.
De ne legyen igazam.
Utolsó kommentek